pprogramowanie;

// blog o programowaniu i branży IT

rss

RxJs - wycieki pamięci

13 czerwca 2020, kategoria: Angular
rxjs-wycieki-pamieci

Wiele projektów Angularowych ma wycieki pamięci, które objawiają się coraz wolniejszym działaniem aplikacji. Z mojego doświadczenia wynika, że najczęściej jest za nie odpowiedzialne niewłaściwe użycie biblioteki RxJs. W tym artykule pokażę jak szukać wycieków pamięci oraz co zrobić, aby do nich nie dopuszczać.

Jak ogarnąć formularze w złożonych systemach

6 kwietnia 2020, kategoria: Angular
formularze-angular

Chyba każdy zgodzi się z faktem, że Angular i formularze to nierozłączny duet. Wszystkie aplikacje internetowe składają się z dziesiątek krótszych bądź dłuższych formularzy. Zapanowanie nad formularzami spowoduje, że Twój projekt stanie się piękny i przejrzysty. W tym artykule przedstawię swoje doświadczenia w pracy z formularzami, dzięki temu Ty nie popełnisz moich błędów.

Działanie metod forRoot i forChild

10 maja 2019, kategoria: Angular
forroot-angular

Pracowałem przy wielu aplikacjach Angularowych. Przy wszystkich z nich ktoś popełniał jakieś błędy związane z metodą forRoot i wstrzykiwaniem zależności. Mechanizm wstrzykiwania zależności na platformie Angular jest niezwykle prosty. Po przeczytaniu tego artykułu nigdy więcej nie będziesz się zastanawiał nad różnicami pomiędzy forRoot i forChild. Ich używanie nie będzie dla Ciebie żadnym problemem.

Resolver routingu i animacja wczytywania danych

13 września 2018, kategoria: Angular
resolver-routingu

W Angularze istnieje kilka sposobów na wczytanie danych do komponentu. Jednym z mało znanych i rzadziej stosowanych mechanizmów jest tzw. resolver. Tego wyrazu, w moim odczuciu, nie da się przetłumaczyć sensownie na język polski, dlatego taką nazwą będę posługiwać się w całym artykule. Z tego wpisu dowiesz się jakie wady i zalety ma stosowanie resolvera, jakie są alternatywy, oraz jak w prosty sposób zaimplementować animację wczytywania danych.

Jak pozbyć się singletonów w Angularze?

28 marca 2018, kategoria: Angular
angular-singleton

Praktycznie każdy serwis w Angularze jest domyślnie singletonem. Od tej reguły istnieją pewne wyjątki jednak tylko w ściśle określonych przypadkach. Niestety, nie zawsze chcemy aby serwis, którego używamy, zachowywał się jak singleton. W moim przekonaniu Angular nie dostarcza prostego, intuicyjnego mechanizmu aby programista mógł wybrać, jakiego rodzaju serwisu potrzebuje. W tym artykule podzielę się z Tobą kilkoma sposobami, których używam aby osiągnąć cel - czyli instancyjność serwisów.