Jak wygląda matura z informatyki?
Kształcenie się w kierunku informatyki jest dobrą inwestycją. Jest to zawód przyszłościowy, który ciągle się rozwija. Istnieje wiele dziedzin informatyki, na pewno z wieloma spotkałeś się już w szkole średniej lub w domu. Do najpopularniejszych należą: grafika komputerowa, zarządzanie sieciami, programowanie oraz zarządzanie bazami danych. Jeżeli nie chcesz wiązać swojej przyszłości z informatyką, mimo wszystko dobrym pomysłem jest zadawanie informatyki na egzaminie maturalnym.
Spis treści
Warto zdawać informatykę
Jest to przedmiot wysoko punktowany przez wszystkie uczelnie techniczne (najczęściej zamiennie z fizyką lub matematyką) a na dodatek nie jest trudny w wersji podstawowej (od roku 2014/15 nie ma możliwości zdawania egzaminu podstawowego z informatyki). Wielu młodych ludzi spędza dużo czasu przy komputerze nabywając przy tym umiejętności praktycznych, pozwalających w stopniu zadowalającym zdać maturę z informatyki.
Zakładając że nie wiążesz przyszłości z informatyką, dobre wyniki z takiego egzaminu mogą pomóc Ci w znalezieniu pracy. Komputery w XXI wieku są wszechobecne, zamiast robić kursy poświadczające umiejętności posługiwania się komputerem i pakietem Office można pokazać dobre wyniki z matury. Matura z informatyki to w końcu programowanie, logiczne myślenie oraz obsługa programów takich jak: arkusz kalkulacyjny czy program bazodanowy. Z innego mojego artykułu dowiesz się jak przygotować się do matury z informatyki.
Informacje o egzaminie
Egzamin maturalny składa się z dwóch części:
część pierwsza – rozwiązanie zestawu zadań bez korzystania z pomocy komputera (dozwolone posiadania kalkulatora prostego). Często występuje kilka zadań zamkniętych. Czas trwania to 90 minut.
część druga – rozwiązanie (najczęściej trzech) zadań z pomocą komputera. Konieczne jest korzystanie z programów bazodanowych np. Access, z programów kalkulacyjnych np. Excel i wybranego języka programowania. W przeciwnym wypadku zabraknie nam czasu. Czas trwania to 150 minut.
Sposób wykonania zadań jest całkowicie dowolny. W żadnym zadaniu nie ma ściśle określonego sposobu w jaki mamy je wykonać. Nie mamy narzuconych żadnych programów ani metod. Oznacza to, że każde zadanie możesz wykonać w C++ lub używając innych dowolnych programów. Jeżeli nie umiesz wykonać określonego zadania w Excelu, możesz spróbować liczyć wszystko kalkulatorem. Fakt, że zapewne zajmie Ci to za dużo czasu i nie wyrobisz się ze wszystkim, jednak lepsze to niż oddanie pustej kartki lub nieruszonego zadania.
Brak narzuconych narzędzi stanowi udogodnienie i więcej możliwości na zdobycie cennych punktów. Każdy może wybrać to w czym czuje się najlepiej. Jednak czasem brak podpowiedzi co do wykonania zadania, może zadziałać na naszą niekorzyść. Osobiście pamiętam zadanie, co do którego nie miałem pewności, czy jest zadaniem typowo bazodanowym czy raczej zadaniem przeznaczonym do arkusza kalkulacyjnego. Ostatecznie połowa mojej klasy zrobiła zadanie w tych dwóch różnych programach. Uczniowie, którzy wybrali Accessa, nacięli się, ponieważ ostatni podpunkt wydawał się niemożliwy do zrobienia w tym programie. Problemu nie miały osoby wykonujące obliczenia w Excelu.
Poprawne wydaje się także zrobienie połowy zadania w jednym programie a połowy w drugim. W końcu nie ma żadnych ograniczeń! Należy jedynie dokładnie opisywać otrzymane wyniki, aby egzaminator nie miał podejrzeń o odpisywanie. Jedynym wyjątkiem kiedy musimy trzymać się określonego programu jest sytuacja, gdy program zostanie określony bezpośrednio w treści zadania.
Zdanie egzaminu maturalnego z informatyki
Od roku 2015 egzamin maturalny z informatyki może być zdawany tylko na poziomie rozszerzonym i tylko jako przedmiot dodatkowy. Nie ma dolnego progu punktów jaki należy zdobyć, aby egzamin uznawany był za zdany. Jest to kolejny argument za tym, aby mimo wszystko spróbować swoich sił. Podchodząc do matury z informatyki nic nie tracisz, a możesz zyskać cenne punkty rekrutacji na studia.
Punktowanie matury z informatyki
Wszystkie techniczne uczelnie wyższe zdają sobie sprawę z tego jak ważna jest obecnie informatyka. Dzięki temu, podczas rekrutacji na studia informatyka jest punktowana tak samo jak matematyka i fizyka. Sam jestem absolwentem Politechniki Krakowskiej. Studiowałem tam informatykę w latach 2012-2017. Na studia dostałem się dzięki dobremu wynikowi z egzaminu maturalnego z informatyki.
Oto lista kierunków, na które możesz się dostać zdając informatykę na maturze:
- informatyka / informatyka stosowana
- informatyka w inżynierii komputerowej
- budownictwo
- transport
- inżynieria materiałowa
- fizyka techniczna
- energetyka
- inżynieria produkcji
- mechanika i budowa maszyn
- inżynieria medyczna
Oto lista kierunków, na które nie możesz się dostać zdając informatykę na maturze:
- matematyka
- gospodarka przestrzenna
- biotechnologia
- inżynieria chemiczna i procesowa
- technologia chemiczna
- inżynieria środowiska
Jest to dość aktualna lista (2019/2020 rok) z Politechniki Krakowskiej. Jak widać oferta edukacyjna dla absolwentów z dobrymi wynikami z informatyki jest dość bogata. Jeżeli celujesz w konkretną uczelnie polecam Ci sprawdzić, czy wynik egzaminu maturalnego z przedmiotu, który zdajesz, będziesz punktowany.
Informatory maturalne przygotowane przez CKE możesz także znaleźć na tej stronie: (https://cke.gov.pl/egzamin-maturalny/egzamin-w-nowej-formule/informatory/). Wszystko o informatyce dowiedziałeś się już z tego artykułu, jednak warto wiedzieć gdzie skierować się po „najświeższe” dane dotyczące egzaminów.